Zpět na seznam

Listoklasec zlatý

Phyllostachys aurea

Foto: Listoklasec zlatý
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 2 m do 4 m
Barvy listů zelená, šedozelená, plstnaté
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Listoklasec zlatý je jeden z 50 druhů rozšířených zejména v teplých oblastech východní Asie, Himálaji, Číně, Barmě a Indii. Na rozdíl od ostatních bambusů mírného pásma mají během vegetace vysoké nároky na teplo. Většinou jsou silně výběžkaté, dorůstají výšky 2 -20m. dlouhá a dřevnatá stébla jsou přímá a dutá. Nad vystupujícími kolénky jsou z jedné strany zploštělá a mají zřetelnou rýhu, tím se liší od ostatních rodů bambusů.

V kolénkách jsou silně větvená až přeslenitá. Stébelné pochvy jsou opadavé a lysé, na listových pochvách jsou drsné štětiny. Listy jsou střídavé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, s malým řapíkem, na líci zelené, na rubu sivé, stálezelené, ale ve spodních částech stonků na podzim opadávají.

Květy se vyskytují v koncových latách, kvetou v intervalech 30 -120 let. Do plné krásy rostou podobně jako dřeviny více let. Některé druhy jsou dlouho známé a pěstují se jako užitkové nebo okrasné rostliny. V domovině se používají jako stavební materiál, k výrobě nábytku, mladé výhony některých druhů jsou jedlé. V Evropě se začaly pěstovat jako okrasné parkové rostliny až ve 20. století. Vysazují se jako solitéry v blízkosti vody, na okraj porostů dřevin, do skupin nízkých trvalek, trav a dřevin. Dobře vypadají v moderní architektuře, v kontrastu s ocelovými, skleněnými nebo betonovými konstrukcemi.

U nás se pěstují jen zřídka a teprve nedávno se začal nabízet širší sortiment.

Listoklasec zlatý je rostlina, která zůstává dlouho trsnatá a tvoří jen krátké výběžky, proto stébla rostou hustě u sebe. U nás je vysoký 250 -400cm a průměr stébel je 2 -3cm. Starší stébla mají žlutozelenou až šedozelenou barvu a jsou pěkně zbarvená zejména na sluneční straně. Kolénka jsou ve spodní části stébel nápadně nahlučená, šikmá a dekorativně ztlustlá. Nápadně prstencovité ztlustliny jsou i pod každým kolénkem. Stébelné pochvy jsou slabě skvrnité a pruhované.

Listy raší v dubnu a jsou dlouhé 5 -10cm a široké 1 -2cm, na okraji jemně pilovité, na líci tmavě zelené, na rubu šedozelené a lysé. Stébla snesou mráz až – 18°C, ale už mrazy pod – 13°C poškozují listy.

Pěstuje se několik kultivarů lišících se barvou a tvarem stébel.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Rostlina pochází z Číny, je to dlouho pěstovaný druh také v Japonsku.

Pěstování:
Druh vyžaduje mírně kyselou až alkalickou, zahradní, výživnou a hlubokou, vlhkou, ale propustnou půdu. Je odolný vůči suchu, ale nesnáší zamokření. Vyhovuje mu místo na slunci nebo v polostínu chráněné proti větru. Důležitá je ochrana proti slunci v zimě. Je dobré kořeny na zimu zakrýt 25 -30cm vysokou vrstvou listí, nebo stébla chránit před větrem rákosovou rohoží nebo netkanou textilií.

Množení:
Množíme dělením trsů nebo oddenkovými řízky na jaře. Dělení je fyzicky náročné, podobně jako u ozdobnic.

Použití:
Rostlina se pěstuje jako solitéra do malých zahrad, v nádobách do zimní zahrady nebo ho je možné pěstovat jako bonsai, mladé ještě nezdřevnatělé výhonky jsou jedlé.
Nové fotografie rostlin