Zpět na seznam

Listoklasec zlatobrázditý

Phyllostachys aureosulcata

Foto: Listoklasec zlatobrázditý
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 4 m do 7 m
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby, osázení vodních ploch
Popis

Listoklasec zlatobrázditý je silně a dlouze výběžkatý druh se vzpřímenými stébly. Postranní větévky a vnější okrajová stébla se sklánějí k zemi. Dorůstají výšky 400 -700cm, průměr stébel je 2,5 -3cm, jsou tmavě zelená se žlutou rýhou, pod kolénkem ojíněná. Mladá stébla jsou drsná, což je rozlišovací znak od jiných druhů. Nové výhony raší během června.

Stálezelené listy raší v dubnu, jsou podlouhle kopinaté, tmavě zelené a lesklé, široké 1,4cm a dlouhé 10cm. Roste velmi dobře a bujně se rozrůstá.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z východní Číny.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje výživnou, ne chudou, zahradnicky zpracovanou, svěží až vlhkou, ale propustnou, slabě kyselou až alkalickou půdu. V růstové fázi vyžaduje více vody a živin, místo chráněné před zimním větrem, na slunci nebo v lehkém polostínu. Druh i kultivary jsou odolné vůči chladu i suchu, ale v zimě nesnesou průvan. Na zimu je dobré je zakrýt 25 -30cm vysokou vrstvou listí, nebo chránit stébla před větrem rákosovou rohoží či netkanou textilií.

Množení:
Množíme oddenkovými řízky nebo dělením, které je u starších trsů obtížné, trsy musíme rozsekat sekerou.

Použití:
Rostlina se vysazuje do velkých zahrad nebo parků, kde může tvořit souvislé a husté bambusové porosty, do velkých zahrad solitérně nebo ve skupinách u rybníků, potoků, do trávníků, do atrií nebo podobných uzavřených prostor, do nádob. V malých zahradách je dobré rostlině vymezit prostor.
Nové fotografie rostlin