Zpět na seznam

Listoklasec zelenosivý

Phyllostachys viridiglaucescens

Foto: Listoklasec zelenosivý
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 3 m do 4 m
Barvy listů červená, šedozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Listoklasec zelenosivý je velmi silně rostoucí, dlouze výběžkatý bambus se stébly řídce u sebe. V chladnějších podmínkách roste vzpřímeně, v teplejších převisá, je vysoký 300 -400cm, někdy až 10m.

Mladá stébla jsou lesklá, trávově zelená až tmavě zelená, později žlutozelená, mají průměr 1 -4cm. V prvním roce jsou pod kolénky modrobíle ojíněná, někdy na bázi mírně pokřivená. Roste rychle, v zemi svého původu až 50cm za den. Stébelné pochvy jsou drsné, purpurově pruhované.

Listy jsou široké 1 -2cm, dlouhé 5 – 12cm, leskle zelené, na rubu šedozelené. Listové pochvy jsou purpurové, se dvěma svazečky štětin.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Číny, do Evropy se dostal v roce 1864.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje hlubokou, zahradní, výživnou, ne chudou půdu, vlhkou, propustnou, je tolerantní na kyselost půdy. Vyžaduje slunce nebo polostín. Při teplotě -16°C jsou poškozeny listy. Na zimu je nutné ji zakrýt 30 až 50cm vysokou vrstvou listí a stébla obalit netkanou textilií nebo rákosovou rohoží.

Množení:
Množíme oddenkovými řízky, dělením trsů.

Použití:
Druh je vhodný pro mírné klima vinařských oblastí, pěstuje se jako solitéra, do velkých úprav, k vodním plochám, může tvořit velké a husté porosty.
Nové fotografie rostlin