Zpět na seznam

Listoklasec nahý

Phyllostachys nuda

Foto: Listoklasec nahý
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 4 m do 6 m
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Listoklasec nahý je silně rostoucí, výběžkatý bambus, vysoký 400 -600cm, ve své domovině až 10m. tmavě zelená stébla mají průměr 3 -4cm, v mládí jsou tmavě zelená až černá, pod kolénky výrazně ojíněná a žebernatá. Starší stébla jsou šedozelená až šedoolivová, v hodní části obloukovitě ohnutá do všech stran. Stébelné pochvy jsou drsné, pruhované a skvrnité, listy tmavě zelené, úzce kopinaté, dlouhé 8 -10cm a široké 1,5 -2cm, olistění je řidší. Výhony se vyvíjejí koncem června.

Tento druh bambusu je málo známý.

Kultivar ´Localis´ je silně výběžkatý, vysoký, vyšší než druh. Stébla jsou silná do 4cm, zelená, kolem kolének, zejména v dolních partiích jsou hustě posetá černými skvrnami. Je odolný vůči mrazu.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Číny.

Pěstování:
Rostlině vyhovují všechna stanoviště, i na chladném místě. Je velmi odolná vůči suchu a chladu, odolává mrazu až do -25°C.

Množení:
Množíme oddenkovými řízky a dělením trsů.

Použití:
Rostlina je vhodná i do vyšších poloh. Pěstuje se jako solitéra nebo ve velkých úpravách do samostatných skupin. Je dobré ji na zimu zakrýt vrstvou listí, nebo stébla chránit rákosovou rohoží či netkanou textilií. Mladé výhonky jsou jedlé.
Nové fotografie rostlin