Zpět na seznam

Listoklasec černý

Phyllostachys nigra

Foto: Listoklasec černý
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 3 m do 4 m
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů pilovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Popis


Listoklasec černý je bambus jehož trs zůstává dlouho hnízdovitý a tvoří jen krátké výběžky. U nás dorůstá výšky 300 -400cm, v teplejších oblastech až 700cm.

Průměr stébel je 1 -3cm, v mládí jsou tmavě zelená a lesklá, v dospělosti, zejména na slunných místech, s temně hnědými až černopurpurovými skvrnami. Na zastíněných stéblech jsou skvrny světlejší. Pochvy stébel mají brvitý okraj a v dospělosti jsou kratší než internodia. Kolénka jsou, zejména ve spodní části stébel, bělavě ojíněná. Větvičky a konce výhonů jsou velmi jemné, vnější stébla měkce převisají.

Listy jsou lysé, papírově tenké, raší koncem dubna, na líci jsou tmavě zelené a lesklé, na rubu sivé, široké 0,8 -1,5cm a dlouhé 8-13cm, s jemně pilovitým okrajem. Listové pochvy mají na vrcholu několik chomáčků jemných štětinek dlouhých 0,5cm.

Kultivar ´Boryana´ se nazývá panteří bambus. Je výběžkatý, ale výběžky tvoří starší rostliny, vytváří husté porosty. Listy raší koncem dubna, výhony se vyvíjejí koncem května. Převislá stébla jsou dlouhá 400 -600cm, silná, mladá jsou žlutozelená, na konci prvního vegetačního období se na nich objevují nepravidelné hnědé skvrny. Skvrnitost závisí na klimatu a půdě, někdy se na stéblech objeví i zcela černé části. Listové pochvy jsou skvrnité, listy svěže zelené, široké 1,5cm a dlouhé 13cm. Je odolnější vůči mrazu než druh.

Kultivar ´Henonis´ je jeden z nejhezčích a nejtmavších bambusů, který je u nás možný pěstovat. Stará stébla zůstávají lesklá, mladá jsou zelená, později s tmavými skvrnami. Intenzita zbarvení se mění podle oslunění. Rostou hustě a vzpřímeně, okrajová stébla se sklánějí k zemi. Listy jsou při rašení měkce pýřité, později hladké, listové pochvy mají štětinky. Je odolnější než druh, občas snáší i méně vláhy.

´Punctata´ je kultivar, který má mladá stébla zelená, zbarvují se pomalu, až druhým rokem, do světle hnědé barvy s černými tečkami, v dalších letech jsou černá nebo černě skvrnitá. Listy jsou menší než u druhu.

Známě více kultivarů s různě zbarvenými stébly.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Číny, dlouho pěstovaný i jako užitková rostlina je v Japonsku. Do Evropy se dostal v roce 1827.

Pěstování:
Druh vyžaduje zahradní, hlubokou a humózní půdu, výživnou, vlhkou, propustnou, slabě kyselou až alkalickou, mírné klima vinařských oblastí nebo chráněné místo na slunci či v mírném polostínu. V době růstu musí dostatek živin a vody. Suchý vzduch mu škodí a vysušující vítr také. Snáší po krátkou dobu teploty do -18°C, ale listy se poškodí již při teplotách -16°C.

Množení:
Množíme oddenkovými řízky nebo dělením trsů.

Použití:
Rostlinu vysazujeme jako solitéru, do malých i velkých zahrad, atrií a do vnitřních prostou dvorů, do nádob. Je dobré ji na zimu zakrýt 25 -30cm vysokou vrstvou listí nebo chránit stébla netkanou textilií. Mladé výhony jsou jedlé.
Nové fotografie rostlin