Zpět na seznam

Listoklasec bissetův

Phyllostachys bissetti

Foto: Listoklasec bissetův
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny od 3 m do 4 m
Barvy listů modrozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, skupinové výsadby
Popis

Listoklasec Bissetův je silně odnožující bambus u nás dorůstající výšky 300 -400cm. Stébla mají průměr 2 -3cm, jsou vzpřímená, v kolénkách bohatě větvená. Větví se i dolní kolénka a tak tento druh tvoří husté a neprostupné porosty. Stébelné pochvy opadávají.

Listy jsou kopinaté, lesklé, tmavě zelené, raší v dubnu, na mladých výhonech jsou široké 2,5cm a dlouhé 12cm, na starších výhonech jsou menší. Na listových pochvách jsou husté, nápadně dlouhé hnědé štětinky.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Číny, z provincie Sečuán.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje propustnou, hlubokou, slabě kyselou půdu, slunce nebo polostín. Je mrazuvzdorná a dobře snáší zimní vítr. Listy krátkodobě odolávají mrazům do -18°C, rostlina se tedy může pěstovat i ve vyšších nadmořských polohách.

Množení:
Množíme oddenkovými řízky a dělením trsů.

Použití:
Tento bambus roste velmi rychle téměř na všech stanovištích i v chladnějším prostředí. Je hustý a proto vhodný pro živý plot, k zaclonění nepříliš vzhledných míst, jako solitéra v trávníkové ploše. Pokud dojde v tuhých zimách ke ztrátě listů, musíme porost ostříhat, aby mohl znovu obrazit. Rostliny je dobré na zimu zakrýt 25 -30cm vysokou vrstvou listí nebo chránit netkanou textilií.
Nové fotografie rostlin