Zpět na seznam

Lipnice širolistá

Poa chaixii

Foto: Lipnice širolistá
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Rod Poa je variabilní rod zahrnující asi 300 druhů. Rostou po celé zeměkouli, v tropických oblastech pouze ve vysokých horách. Jsou to trsnaté i výběžkaté trávy, vytrvalé i jednoleté. Vyskytují se od stepí po vlhká prameniště, v nížinách i vysoko v horách. Patří do lučních a parkových travních směsí. A k tomuto účelu se v České republice šlechtí.

Lipnice širolistá se pěstuje jako okrasný druh. Tvoří ploché a husté trsy, vysoké asi 40cm. Listy raší počátkem dubna, jsou tuhé, na vrcholu tupé, sytě tmavě zelené až do pozdního podzimu, stébla jsou ve spodní části zploštělá, listová plocha je také plochá, s jazýčkem na okraji brvitým.

Kvete od poloviny června do července. Na vzpřímených asi 100cm vysokých stéblech jsou široké květní laty. Drobné klásky jsou v době květu našedlé, poté slámově žluté. Odkvetlé laty je dobré ostříhat, tvoří souvislé, ale rozcuchané porosty.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Lipnice roste v Evropě ve vyšších polohách, ve světlých listnatých lesích, na horských loukách a prameništích. Je to naše největší lipnice.

Pěstování:
Druh vyžaduje provzdušněnou, humózní, nevápenitou půdu, polostín až stín. Nesnáší sucho ani přímé slunce, které poškozuje listy. Odumřelé žluté listy se musí na podzim nebo brzy na jaře ostříhat nebo lehce vytrhat. Je dobře mrazuvzdorný.

Množení:
Množíme dělením trsů brzy na jaře nebo semeny. Při klíčení vyžaduje teplotu 20°C, jinak klíčí pomalu a nepravidelně.

Použití:
Druh můžeme použít do přírodních parků v malých i velkých skupinách, na okraje porostů nebo jako součást podrostu pod listnatými stromy, kde ji můžeme kombinovat s domácími trvalkami podobným nároků. V malých zahradách ji vysazujeme solitérně. Rostliny vyžadují vzdálenost asi 50cm, na stanovišti vydrží mnoho let.
Nové fotografie rostlin