Zpět na seznam

Lesknice rákosovitá

Phalaris arundinacea

Foto: Lesknice rákosovitá
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny osázení vodních ploch
Popis

Lesknice rákosovitá patří do rodu zahrnujícímu asi 15 -30 druhů rostoucích v Evropě, Asii a Americe. Jsou to jednoleté i vytrvalé trávy s plochými listy, květenství je klasovitě stažené. Pro zahradnictví mají význam dva druhy.

Lesknice rákosovitá je vytrvalá výběžkatá tráva s dlouze plazivými oddenky. Zelené listy jsou lysé, široké asi 1,8cm. Kvete v červenci až srpnu na přímých olistěných stéblech, v květu dosahuje výšky až 200cm. Klásky jsou uspořádány ve vzpřímených latách.

Kultivar ´Picta´ je znám už od konce 16. století. Roste slaběji než druh, ale má vytrvalé, silné oddenky a silně odnožuje. Je vysoký 70 -120cm. Ploché listové čepele jsou drsné a široké, při rašení podélně růžovobílé, později zelenobíle pruhované. Kvete od poloviny června na stéblech vysokých až 120cm. Laty jsou žlutozelené, jednostranné, dlouhé až 25cm, z jedné strany načervenalé, nemají estetickou hodnotu. Na rozdíl od druhu snáší tento kultivar i sušší stanoviště. Je hezký do konce října.

Pěstují se i kultivary zbarvené bíle, žlutě a zeleně, rostou ale slaběji.

Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Výskyt:
Druh roste v Evropě, Severní Americe a východní Asii v rákosinách a na březích stojatých vod.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje humózní, hlinitojílovitou, vlhkou půdu až mokrou, slunce a teplo, ale i polostín a stín. Je mrazuvzdorná.

Množení:
Množíme výsevem semen, která při nižší teplotě klíčí nepravidelně a dlouho. Kultivar se množí dělením trsů.

Použití:
V zahradnictví se jen výjimečně rostlina používá ke zpevnění břehů rybníků nebo vodních nádrží. Tvoří součást porostu trav kořenových čistírnách. Význam mají jen pestrolisté kultivary. Kultivar ´Picta´ je vhodný před tmavé nebo červenolisté keře.
Nové fotografie rostlin