Foto: Kukuřice setá
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 3 m
Tvary rostliny lata
Tvary listů vykrajované, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v zemědělství
Použitelné části rostliny list, plod
Popis

Kukuřici známe pouze z kultury. Je to prastará obilnina jihoamerických Indiánů, pěstovaná již před 6000 lety.

Tato jednoletá, mohutná tráva je vysoká až 300cm s plnými a silnými stébly. Zelené listy jsou široké 6 -10cm, dlouhé, kopinaté, na okraji zvlněné.

Rostlina kvete v srpnu, květy jsou jednopohlavné, samčí klásky v latách, samičí tvoří palici obalenou několika listovými pochvami. Plody jsou velké zploštělé obilky různých tvarů a barev, v palici mohou být i vícebarevné.

Kultivary se pěstují zřídka pro zpestření letňáčkových záhonů. Kultivar ´Quadricolor´ má podélně pruhované listy, v barvách zelené, žluté, bílé a růžové. ´Variegata´ má bíle a zeleně pruhované listy. Oba tyto kultivary jsou menšího vzrůstu, vysoké jen 100 -200cm, je dobré je pěstovat ve skleníku.

Více se pěstují kultivary s barevnými a různě tvarovanými semeny v menších ozdobných palicích. ´Yellow Strawberry´ a ´Red Strawberry´ mají krátké palice se špičatými semeny žlutě až temně vínově červenými. Kultivar ´Cutie Blue´ má temně modrá až černá semena. Existují také kultivary se semeny různých barev v palici.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Kukuřice pochází z Mexika, je to nejdůležitější americká plodina, dnes se pěstuje po celém světě. Do Evropy ji dovezli Španělé v 16. století, do střední Evropy se dostala při válečných nájezdech Turků.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje hluboko zpracovanou zahradní půdu, dostatek živin a vláhy, slunce a teplá, nevětrná místa.

Množení:
Množíme výsevem semen přímo na místo nebo předpěstujeme ve skleníku a vysazujeme na stanoviště až v polovině května.

Použití:
V zemědělství je kukuřice velmi významným prošlechtěným druhem, pro zahradnictví mají význam jen pestrolisté kultivary jako solitéry do letňáčkových záhonů, nebo kultivary s barevnými semeny. Pro aranžování jsou vhodné i sušené samčí laty nebo usušené, případně bělené nebo barevné obaly květních palic – šustí, které se také používá k výrobě mašlí nebo figurek.
Nové fotografie rostlin