Zpět na seznam

Kortadérie

Cortaderia selloana

Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, propustné půdy
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Použitelné části rostliny květ
Popis

Kortadérii se také říká pampová tráva. Je mohutná a má dlouhé úzké listy. Není nijak nápadná do doby, než vykvete. Její květenství je opravdu nádherné.Řezaná stébla s květenstvím jsou krásná ve velkých vázách v interiérech.

Kortadérie patří mezi dvoudomé rostliny, někteří jedinci mají květy pouze samčí a někteří samičí. Krásnější květenství mají samičí jedinci. Starší rostliny mají obvykle deset až dvacet květenství, které vypadají jako chocholy, dlouhé až 50 cm

Popis rodu:
Rostliny tohoto rodu jsou vytrvalé trávy a nejhezčí z nich se používají k okrasným účelům.

Čeleď:
Poaceae ( lipnicovité)

Původ:
Kortadérie pochází z jihoamerických pamp.

Pěstování:
Kortadérie potřebuje ke svému růstu hlubokou propustnou,výživnou a teplou půdu, plné slunce a chráněné stanoviště. V zimě nesmí být v mokru. V našich podmínkách je velmi choulostivá.

V listopadu musíme proto stébla svázat a pokrýt spadaným listím nebo kusem fólie a dobře zatížit chvojím. Na jaře Kortadérii zbavíme zimní ochrany a stébla sestřihneme až u země. Rostlinu musíme hodně zalévat. Můžeme ji vysadit jako trs na volnou plochu větší zahrady,kde se bude krásně vyjímat. Používá se také k řezu do velkých váz v interiéru, kde dlouho vydrží.

Množení:
Množíme na jaře dělením. Méně spolehlivé je pěstování ze semen.
Nové fotografie rostlin