Zpět na seznam

Indocalamus tesselatus

Indocalamus tesselatus

Foto: Indocalamus tesselatus
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny do 100 cm
Barvy listů zelená, modrozelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Indocalamus tesselatus je stálezelený, výběžkatý bambus, jen výjimečně je vyšší než 100cm. V prvních letech roste více méně v trsu, teprve starší rostliny tvoří podzemní oddenky. Má největší ze všech u nás pěstovaných bambusů. Jsou dlouhé 30 -60cm a široké 5 -10cm. Jsou kopinaté, na líci tmavě zelené a matně lesklé, na rubu namodralé. Vyrůstají na koncích stébel, která se větví ve druhém roce, stébelné plochy jsou silné, zpočátku purpurové nebo červenohnědé, brzy opadávají. Stébla i větvičky jsou velmi tenké, zelené, pod vahou listů se ohýbají.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Tato rostlina pochází z teplých oblastí Číny a Japonska. Do Evropy se dostala v roce 1845.

Pěstování:
Druh vyžaduje mírné klima vinařských oblastí, výživnou, hlinitou, svěží a vlhkou, propustnou půdu, polostín. Při déletrvajících mrazech pod -18°C se poškozují listy, ale dobře zase ze stébel obrazí.

Množení:
Množí se dělením nebo oddenkovými řízky, v květnu před začátkem rašení výhonů. Oddenkové řízky je nutné oddělovat z vyzrálých starších výhonů.

Použití:
Rostlinu vysazujeme jen na velmi teplá místa, pod stromy nebo na okraje porostu vyšších dřevin, jako solitéru nebo s ostatními bambusy do stylizovaných zahradních úprav, jen tam, kde nevadí její rozrůstání. Je vhodná i do nádob.
Nové fotografie rostlin