Zpět na seznam

Indocalamus latifolius

Indocalamus latifolius

Foto: Indocalamus latifolius
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny do 50 cm
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby
Popis

Rod Indocalamus jsou nižší bambusy rostoucí v teplých oblastech Číny a Malajsie. Vyznačují se nízkým až středně vysokým vzrůstem, ve střední Evropě dorůstají nejvýše 100cm. Stébla mají tenká, přímá, dutá a kulatá, internodia krátká, zakrytá pochvami, z kolénka vyrůstá pouze jeden výhon, listy jsou velmi velké a hrubé, po 1 -2 na stéble, netvoří dlouhé podzemní výhonky. Známe asi 20 druhů tohoto rodu.

Indocalamus latifolius je vzrůstný druh tvořící široké trsy, které dorůstají výšky asi 50cm. Listy raší v dubnu, jsou velké, dlouhé až 30cm a široké 5 – 6cm, na líci tmavě zelené, na rubu matné. Zužují se náhle do tenké a protáhlé špičky. Na okraji jsou drsně štětinaté. Pochvy stébel jsou zelené, jen nevýrazně vínově červeně proužkované a drsně chlupaté. Po zaschnutí drží na stébel, neopadávají.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Rostlina pochází z Číny.

Pěstování:
Druh vyžaduje dobrou zahradní půdu, výživnou, ne mokrou, polostín i slunce, ale ne úpal. Je odolný vůči mrazu, ale silné mrazy mohou poškodit listy, na jaře ale rostlina bez problémů znovu obrazí.

Množení:
Množí se dělením trsů nebo oddenkovými řízky v květnu před začátkem rašení výhonů. Oddenkové řízky musíme oddělovat z vyzrálých starších výhonů.

Použití:
Vysazujeme ho solitérně nebo ve skupinách jako podrost vyšších opadavých i stálezelených dřevin společně s jinými bambusy nebo rostlinami podobných nároků, na břehy vod, do tematických zahrad i do přenosných nádob.
Nové fotografie rostlin