Zpět na seznam

Indiánská tráva

Sorghastrum nutans

Foto: Indiánská tráva
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 80 cm
Barvy rostliny hnědá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Rod Sorghastrum je teplomilný, zahrnuje asi 16 druhů, jednoletých i víceletých, které rostou zejména na travnatých prériích v Americe a Africe.

Indiánská tráva má stébelný, vzpřímený vzrůst s olistěnými stébly, která raší velmi pozdě, až v květnu. Trsy listů dorůstají výšky 80cm, zelené listy jsou široké a dlouhé, převislé a drsné.

Rostlina kvete od konce srpna jen v teplých oblastech, v chladnějších téměř nevymetá. V květu je vysoká až 120cm. Má hnědočervené úzké a štíhlé laty, s dlouhými, zlatožlutými tyčinkami. Při dlouhém a teplém podzimu se celá rostlina zbarvuje do ruda.

Známe více kultivarů, u nás s jejich pěstováním nemáme velké zkušenosti. ´Sioux Blue´ je otužilý mrazuvzdorný kultivar s šedozelenými listy. ´Indian Steel´ má listy dorůstající do výšky 50cm, květy jsou velké 120cm.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z prérií Severní Ameriky a Kanady.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje stanoviště v teplých vinařských oblastech, písčitou, propustnou i kamenitou půdu, ne příliš suchou, snáší i vápno. Vyžaduje teplo a plné slunce. Rostliny musíme chránit před mrazem vrstvou listí a chvojí.

Množení:
Druh množíme výsevem semen, kultivary dělením trsů. Při teplotě pod 20°C klíčí pomalu a nepravidelně.

Použití:
Rostlina je okrasná svým květem, je tedy vhodná jen do teplých míst, solitérně nebo v malých řídkých skupinách v trvalkových záhonech se žlutě nebo modře kvetoucími trvalkami nebo nízkými keři.
Nové fotografie rostlin