Zpět na seznam

Hystrix patula

Hystrix patula

Foto: Hystrix patula
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 40 cm
Barvy rostliny zelená
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, písčité půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Hystrix patula je tráva s řídkými trsy širších, hrubých, sytě zelených listů vysokých 40cm i více, raší v polovině dubna. Kvete od konce června do konce července. Řídké, mírně nakloněné lichoklasy vyrůstají na štíhlých přímých stéblech vysokých 80cm. Lichoklasy jsou ploché, dlouhé asi 25cm, široké 1,5cm, s tvrdými až 5cm dlouhými, přímými osinami. Po vymetání jsou sivě zelené, později plavé, po odkvětu se rozpadají. Odkvetlé stonky zasychají, po ostříhání ale remontují až do října. Na podzim listy zatahují. Rostlina je krátkověká.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Rostlina roste na kamenitých a skalnatých místech v řídkých lesích a prériích Severní Ameriky.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje propustné, humózní písčité půdy, nepříliš suché a ne chudé, slunce nebo polostín. V zimě je nutné ji držet v suchu a přikrýt ji chvojím.

Množení:
Množíme dělením i výsevem, ale jen z ověřeného osiva, dobře klíčí. Pokud se vysévá sám, je potomstvo nekvalitní s řídkými klasy a nepevnými stébly.

Použití:
Je to tráva vhodná na záhony, vysazuje se do trvalkových záhonů v menších skupinách společně s trvalkami, na vřesoviště a stepní partie s jinými vyššími travinami. Květy jsou vhodné k řezu a sušení, řezat se musí zelené, jinak se rozpadají.
Nové fotografie rostlin