Zpět na seznam

Hakonechloa macra

Hakonechloa macra

Foto: Hakonechloa macra
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů modrozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Rod Hakonechloa má pouze jediný druh – Hakonechloa macra. Je to řídce výběžkatá tráva vysoká asi 40cm. Listy raší pozdě, jsou modravě šedé, širší, obloukovitě skloněné, na podzim se zbarvují do červena, na zimu zatahují. Kvete v červenci až září, v květu dosahuje výšky až 60cm.

Květní laty jsou jemné a nevýrazné. Druh se pěstuje jen zřídka, používají se spíše kultivary.

Kultivar ´Albostriata´ má listy podélně zeleně a bíle panašované, dorůstá do výšky 40cm, kvete v červenci a srpnu. Je nutný zimní kryt.

´Aureola´ je nejčastěji pěstovaný kultivar. Listy má podélně žlutě pruhované, hladké a lesklé, jednostranně skloněné, volné trsy dorůstají výšky 30cm. Kvete v srpnu a v září, nízko nad listy, laty jsou jemné a řídké, zlatožluté, nemají okrasnou hodnotu. Na podzim mají listy žlutohnědé zbarvení. V zimě je vhodná lehká pokrývka.

Výjimečně se pěstuje kultivar ´All Gold´ s jasně žlutými listy, u nás dost choulostivý.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Tato tráva pochází z Japonska.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje vlhčí, zahradní, humózní, propustnou, ne příliš lehkou a vysýchavou půdu, polostín až stín, přímé slunce může poškodit listy. V našich podmínkách je mrazuvzdorná, v drsnějších podmínkách je nutná zimní pokrývka.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře.

Použití:
Rostlina je vhodná ve velkých i malých skupinách nebo solitérně do vlhčího okraje lesa i jako podrost pod světlými dřevinami. Kultivary jsou pěkné v kombinaci s nízkými jednobarevnými jehličnany, v popředí trvalkových záhonů.
Nové fotografie rostlin