Foto: Festuca cinerea
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 15 cm do 20 cm
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Trávy jsou typické rostliny větrosnubné - jsou opylovány větrem a také k tomu mají přizpůsobené květy. Mají vrtivé tyčinky s dlouhými nitkami uprostřed prašníků, takže se mohou lehce pohybovat ve větru. Květenství je bohatá lata klásků s jedním až několika květy. Plod je obilka.
Rod Festuca je bohatý. Zahrnuje druhy různého tvaru a vzhledu. Některé jsou řídce nebo hustě trsnaté, zřídka výběžkaté. Nízké druhy vytvářejí velké polštáře, jiné jsou vysoké, trsnaté, vhodné jako solitéry.
Festuca cinerea je jednou z nejoblíbenějších trav, vysoká 15 -20cm. Vytváří tuhé šedozelené polštáře, má jakoby krajkové květenství. Květní stébla jsou přímá, delší než listy, na konci s latou klásků se žlutooranžovými prašníky.
Krásná, stříbřitě modrozelená je Festuca punctoria. je 10 - 15cm vysoká a má tuhé pichlavé listy. Kvete na krátkých stéblech v červnu a červenci.
Nízká, jen 5 -8cm vysoká je Festuca crinum - ursi. Má světle zelené jemné listy. Časem se rozroste do polštářovitých porostů.

Čeleď:
Poaceae - lipnicovité

Původ:
Festuca cinerea pochází z teplejších oblastech Evropy, kde roste na výslunných kamenitých stepích a na skalách. Festuca punctoria je původem z Turecka a Festuca scoparia z Pyrenejí.

Pěstování:
Kostřavy rostou v propustné zemi na slunci. Nesnášejí stálé zamokření, proto vyžadují dobrou drenáž.
Festuca cinerea vyžaduje suchá místa ve skalce a slunce. Starší rostliny se rozpadají, musíme je každé 3 -4 roky rozdělit.

Množení:
Kostřavy množíme nejlépe dělením.
Nové fotografie rostlin