Zpět na seznam

Dochan huňatý

Pennisetum villosum

Foto: Dochan huňatý
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 70 cm
Barvy rostliny zelená, Stříbrná
Tvary rostliny klas
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Dochan huňatý je ve své domovině vytrvalá trsnatý tráva, u nás se pěstuje jako letnička. Tvoří husté trsy úzkých ostrých a dlouhých šedozelených listů, vysokých 30 -40cm. Kvete od srpna do října. Stébla jsou vysoká 70cm, zakončená asi 10cm dlouhými a 1 -3cm širokými, dlouze a hustě bíle štětinatými lichoklasy. Počáteční světle zelené zbarvení se mění na světle šedé až stříbrné. Stéblo je pod lichoklasem pýřité. Rostliny jsou v květu velmi dekorativní.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z náhorních plošin Etiopie, kde se pěstuje jako pícnina.

Pěstování:
Na půdu je to nenáročný druh, vyhovuje mu propustná zahradní půda, občasná zálivka. Vyžaduje plné slunce a teplo.

Množení:
Množíme výsevem semen, v dubnu vyséváme části klásků nebo špetky semen do sadbovačů a předpěstované sazenice vysazujeme v polovině května na venkovní záhon, v teplých oblastech můžeme semena vysévat přímo na stanoviště do sponu 40 x 40cm.

Použití:
Rostlina se vysazuje solitérně nebo v malých i větších skupinách k tmavším nebo červeně kvetoucím letničkám, je krásná j mezi trvalkami nebo zakrslými jehličnany. Lichoklasy se používají k řezu i sušení. Pro sušení je nutné sklízet květenství už v počátečním stadiu metání, ještě před rozkvětem, jinak se lichoklasy rozpadnou. Řezaná květenství je vhodné preparovat glycerinem. Suší se zavěšená. Do suché vazby je možné použít i listy, které se sušením spirálovitě stočí.
Nové fotografie rostlin