Zpět na seznam

Bezkolenec modrý

Molinia caerulea

Foto: Bezkolenec modrý
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 30 cm do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, chudé půdy, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Bezkolenec modrý je trsnatá tráva rašící koncem dubna. Trsy jsou vzpřímené, vysoké 30 -40cm, s tmavě zelenými, úzkými listy.

Rostlina kvete od začátku srpna do října. Květní laty jsou tmavé, úzké a sevřené, na stéblech vysokých asi 120cm. Rostliny se na podzim zbarvují žlutě až červenohnědě.

Kultivar ´Dauerstrahl´ je v květu vysoký jen 120cm, květní laty jsou dlouhé asi 20cm, sevřené, široké 1- 2cm. Laty vydrží od srpna do března, pokud je nezničí sníh. Podzimní zbarvení je žluté.

´Heidebraut´ raší v polovině května. Listy tvoří husté, tmavě zelené trsy, vysoké 80cm. Stébla jsou tuhá, přímá, vějířovitě postavená, vysoká 120 -140cm. Květní laty jsou dlouhé 30 -35cm a široké 3 -6cm. Na konci září rostliny žloutnou.

Kultivar ´Variegata´ je růstem nejslabší z kultivarů. Raší koncem dubna a roste pomalu. Husté trsy žlutobíle panašovaných listů jsou vysoké 30 -40cm. V srpnu se objevují na žlutozelených, tuhých, vějířovitě rozložených stéblech řídké tmavě hnědé květní laty dlouhé asi 12cm a široké jen 1cm. Na podzim žloutnou celé rostliny. Na stanovišti vydží tento kultivar dlouho.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Výskyt:
Druh roste v Evropě a západní Sibiři.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje humózní i chudá půda, nakyslá až rašelinná, v zahradě snese i suché stanoviště. Roste i v polostínu, ale na slunci se lépe zbarví. Je mrazuvzdorný.

Množení:
Množíme výsevem, kultivary pouze dělením trsů.

Použití:
Rostliny pěstujeme v malých skupinách po 3 -10 kusech na metr čtverečný nebo solitérně, ve vřesovištích společně s vřesem a vřesovcem, ve vlhčích přírodních záhonech na okraji lesa v sousedství zakrslých jehličnanů, do přírodních záhonů.
Nové fotografie rostlin