Zpět na seznam

Bér italský

Setaria italica

Foto: Bér italský
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny zelená, hnědá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená, plstnaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, solitéra
Popis

Bér italský patří do bohatého rodu zahrnujícího 125 druhů rozšířených po celé zeměkouli v tropech, subtropech i v teplých oblastech mírného pásma. Jsou to jednoleté i vytrvalé trsnaté trávy, s plochými a zelenými listy. Kvetou od června do října. Květenství je hustý válcovitý lichoklas.

Bér italský je jediným významným druhem pro zahradnictví. Je to jednoletá trsnatá tráva se zelenými, tuhými a drsnými listy, které jsou na okraji chlupaté, široké 1,5cm a dlouhé až 40cm.

Listové pochvy mají místo jazýčku jemné chloupky. V červenci až září vyrůstají silná, přímá, lysá a hladký stébla vysoká až 110cm, zakončená mohutným válcovitým lichoklasem složeným z mnoha postranních lichoklásků.

Lichoklas je široký až 3cm a dlouhý 30cm, ze stopek klásků vyrůstají krátké a tuhé, rezavě hnědé štětiny, které přesahují klásek. Lichoklasy jsou nejprve zelené, později načervenalé a hnědé, nerozpadávají se. V plné zralosti jsou těžké a obloukovitě převisají.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází pravděpodobně z východní a jižní Asie, ale dnes roste v teplých oblastech po celé Evropě. Společně s prosem patřil k nejstarším pěstovaným obilninám hlavně v Číně a Egyptě. V Čechách se pěstoval už před 400 lety.

Pěstování:
Druh vyžaduje propustnou a výživnou půdu, plné slunce a teplo. V létě je nutná občasná zálivka.

Množení:
Množíme přímým výsevem. Semena vyséváme na stanoviště koncem dubna. Jsou klíčivá i několik let.

Použití:
Rostlina je vhodná do letničkových záhonů jako solitéra. Pěstuje se zejména k řezu květenství, která se používají v čerstvém i sušeném stavu. Protože jsou lichoklasy velké, hodí se spíše do velkých aranžmá.
Nové fotografie rostlin