Zpět na seznam

Dřezovec trojtrnný

Gleditsia tricanthos

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 40 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Dřezovec je strom vysoký až 40m, opadavý, s otevřenou, rozkladitou vysoce klenutou korunou, na kmenech a větvích vyrůstají jednotlivě nebo ve svazcích až 20cm dlouhé, špičaté, větvené trny. Střídavé listy jsou jednoduše zpeřené, s 20 -30 lístky a hlavně na mladých výhonech dvakrát zpeřené s 8 -14 znovu dělenými lístky. Od června do července vykvétají malé květy v hroznových květenstvích. Ploše páskovité lusky se do října zbarvují od žlutozelené barvy na červenohnědou až tmavohnědou, jsou až 4cm široké, často spirálovitě zatočené, uvnitř je v tuhé dřeni mnoho plochých, tvrdých, čočkovitých semen. Podle legendy pocházela Kristova koruna z trnitých větví dřezovce. S dřezovcem není možná záměna za žádnou jinou rostlinu.
Severoameričtí Indiáni používali pupeny dřezovce při poruchách zažívání a čaj z kůry proti černému i obyčejnému kašli, proti horečce a proti planým neštovicím. Pražená semena používali američtí osadníci jako náhražku kávy v dobách nouze, z kaše plodů připravovali nápoj podobný pivu. První dřezovce se dostali do Evropy kolem roku 1700. označování dřezovce jménem Kristova koruna je zavádějící, protože stejně se nazývají i jiné trnité rostliny. Biblická Kristova koruna nejspíš nepocházela z dřezovce, ale byly to pravděpodobně větve z keře Ziziphus spina-christi.

Původ:
Domovem tohoto stromu je Severní Amerika bez Kanady. V jižních a mírných oblastech Evropy se vysazuje.

Pěstování:
Dřezovec vyžaduje vlhké, propustné a živné půdy s nižším obsahem dusíku. Snáší extrémně kyselé i alkalické půdy. Hluboký a rozsáhlý kořenový systém umožňuje stromu odolnost vůči větru.

Použitelné části:
Používají se semena a plody. Plody se sbírají krátce před plnou zralostí, když ještě nejsou úplně hnědé. Po sražení ze stromu se rozpárají a dřeň se z nich vyškrabuje. Uchovávaní je možné v chladničce nebo se dřeň zmrazí. Semena se suší.

Použití:
Výživná semena se hodí jako čočka k zelenině a k polévkám do hrnce s mrkví a bramborami se dává hrst semen a vaří se do změknutí. Semena je také možné vařit odděleně s malým množstvím vody a podle libosti se mohou ochutit sladkokysele octem, pepřem, solí a malým přídavkem dřeně plodů dřezovce. Ze semen je možné získat gumovitou hmotu, ta se sice většinou nepoužívá, ale může posloužit jako náhrada arabské gumy a tragantu v mnoha potravinách a hygienických prostředcích počínaje sladkostmi a konče zubní pastou. Dužina plodů, která obklopuje semena, chutná sladce. Je výborná syrová, nebo se dává do marinády k masům pro sladkokyselé pokrmy.
Dřezovec trojtrnný se často vysazuje zahradách a parcích velkých měst, vysazují se také formy bez trnů.
Nové fotografie rostlin