Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá, červená, modrá, oranžová, fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny okolík
Tvary listů srdčité
Měsíce kvetení Leden, Únor, Březen, Duben, Květen, Prosinec
Požadavky rostliny slunce, vlhko
Použití rostliny nádoby
Popis

Skleníková trvalka kvete od prosince do května. Květy vytvářejí okolíky. Existuje mnoho hybridů, které kvetou mnoha barvami, od bílé přes žlutou, meruňkovou, růžovou a červenou až po modrofialovou. Určité druhy voní.

Listy jsou srdčité, jemně pichlavé s chloupky. Po odkvětu se primule většinou likvidují, ale je možné je uchovat i další rok. U některých lidí může dotyk s listy vyvolat alergickou reakci.
Jen u kultivaru „ Freedom“ jsou listy zcela neškodné.

Pěstování:
Rostlině dopřejeme teplotu mezi 13 -16 stupni a ona se nám odmění dlouhodobým kvetením. Maximální teplota by neměla přesáhnout 20 stupňů. Semena vyklíčí při teplotě 16 stupňů za tři až čtyři týdny. V bytových podmínkách se ale pěstování ze semen příliš nedaří.

Primule potřebuje světlé stanoviště. Pokud ji pěstujeme z roku na rok, prospěje jí přes léto venku chladné a stinné místo. Zemina musí být mírně vlhká, pozor na přemokření. Mlžení se nedoporučuje vzhledem k chlupatým listům rostliny. Vlhkost zvýšíme postavením rostliny na misku s vlhkým keramzitem. Primule potřebuje pravidelně odstraňovat vadnoucí květy.

Hnojení:
Primule hnojení nepotřebuje, protože se po odkvětu likviduje, nebo každoročně přesazuje.

Přesazování:
Pokud chceme aby nám primule vydržela déle, po odkvětu ji přesadíme do dobře propustné hlinité nebo rašelinné směsi.

Množení:
Množit primuli je náročné a v domácích podmínkách se to zpravidla moc nedaří. Semínka vysejeme koncem ledna do substrátu vhodného pro klíčení a mladé rostliny poté přesadíme.

Škůdci:
Pokud primuli pěstujeme při příliš vysoké teplotě a v suchém vzduchu, mohou ji napadnout svilušky snovací. Při menším napadení škůdce zlikvidujeme insekticidy. Žloutnutí listů může být způsobeno půdní houbou nebo larvami lalokonosce rýhovaného. V tomto případě ponoříme křenový bal do roztoku systemického insekticidu. Dále se často vyskytují mšice nebo molice. Rostlina s chlupatými listy nesnese postřik, proto zasuneme do zeminy insekticidy v tyčinkách.

Pokud se na listech objeví skvrny, má je na svědomí plíseň šedá. Bývá virového původu.
Nové fotografie rostlin